28. apríla 2021 Solution

Ako sú na tom mestá a obce v otázke kybernetickej bezpečnosti?

Kybernetická bezpečnosť je dlhodobo zanedbávaná a podhodnotená

V roku 2018 sa dostal do platností zákon o kybernetickej bezpečností. Obciam a mestám, ktoré nespĺňajú legislatívne povinnosti hrozia vysoké pokuty.

Kybernetická bezpečnosť je dlhodobo zanedbávaná a podhodnotená. Dokazuje to aj fakt, že obce či mestá majú stále počítače s administrátorským oprávnením voľne prístupné bez hesiel. V niektorých prípadoch sú síce zabezpečené heslom, ktoré je žiaľ niekde v blízkosti napísané, napríklad nalepené na monitore. Citlivé údaje sú bez akejkoľvek ochrany a zabezpečenia. Bežne sa stáva, že softvér, ktorý používajú nie je aktuálny, teda môže byť chybný, ľahko prelomiteľný alebo nespoľahlivý. Siete na ktorých sú napojené počítače, routere, kamery alebo tlačiarne sú nechránené. Aj menej skúsený útočník by si s tým vedel poradiť do pár minút. Zamestnancom chýba bezpečnostné podvedomie a vedomostí o tom, že údaje s ktorými pracujú sú citlivé, vedia sa ľahko zneužiť, teda lákajú pozornosť útočníkov.

Kybernetická bezpečnosť je pre starostov a primátorov veľká neznáma.  Preto aj rozpočet na kybernetickú bezpečnosť má približne iba jedna desatina obcí. A aj obce, ktoré majú v rozpočte zahrnutú aj kybernetickú bezpečnosť, nevedia koľko by to nej mali investovať.

Spoločnosť Deloitte robila štúdiu zvyšovania efektívnosti a zistila, že ročné výdavky na kybernetickú bezpečnosť by mali byť v rozmedzí 0,2 – 0,9 % z celkových ročných príjmov organizácie. Samosprávy by mali by mali brať do úvahy aj počet obyvateľov.

Možno sa to zdá veľa, ale ak si predstavíte možné škody, ktoré by mohli nastať, tak škody značne prevyšujú počiatočné investície do kybernetického zabezpečenia. Škody sa najčastejšie prejavia vo finančnej strate, strate údajov, nákladov na obnovenie systémov a dát, v regulačných pokutách či právnych úkonov a v neposlednom rade aj na reputácii a vo zvýšení poistného.

Zdroj: hnonline, Deloitte
Text: Katarína Šušmáková, SEO media

, , , , ,