20. apríla 2020 Solution

Google zachytí denne milióny podvodných e-mailov o Covid-19

Spoločnosť Google informovala, že za posledný týždeň poslali podvodníci používateľom Gmailu každý deň zhruba osemnásť miliónov podvodných e-mailov týkajúcich sa ochorenia Covid-19. Tieto e-maily sú PHISHINGOVÉ. Tzn., snažia sa vylákať od ľudí citlivé dáta, ako sú osobné údaje alebo peniaze. Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť tieto emaily vždy ťažia z emocionálneho tlaku a obáv ľudí.

Nebezpečenstvo vyzerá nevinne

Adresáti (obete kyberútokov) dostávajú správy, v ktorých sa odosielatelia vydávajú za úrady či organizácie. Snažia sa ich tiež presvedčiť, aby si stiahli softvér alebo prispeli na rôzne účely. Experti na kybernetickú bezpečnosť tiež objavili podvodné webstránky alebo aplikácie pre smartfóny, ktoré zneužívajú pandémiu.

Zneužitá aplikácia

Vynaliezavosť kyberzločincov zašla až tak ďaleko, že vytvorili aplikáciu pre Android, ktorá monitoruje šírenia vírusu, no po jej nainštalovaní sa do telefónu dostane ransomware. Ten vyžaduje od majiteľa peniaze za odomknutie zariadenia.

Prenikne len 0,1 % emailov 

Google tvrdí, že jeho nástroje dokážu zablokovať 99,9 percent takýchto e-mailov ešte predtým, ako sa dostanú k používateľom. Denne je to celkovo viac ako 100 miliónov podvodných e-mailov.

Celý článok nájdete: TU

Zdroj: Google, TECH.SME.SK

, , ,