30. marca 2021 Solution

Máte systém Android? Pozor na malvér

Malvér ako aktualizačný nástroj

Bezpečnostní pracovníci z firmy Zimperium, obhalili malvér, ktorý vyzerá ako aktualizačný nástroj pre Android.

Ide o trojského koňa, ktorý je na diaľku ovládaný. Jeho cieľom je ukradnúť osobné dáta a súbory zariadenia. Šíri sa pod názvom System Update. Okamžite po inštalácií si pýta prístup k dátam a používatelia sú nútení k tomu, aby škodlivá aplikácia bola povolená ako služba – Zjednodušeného ovládania. Čo znamená, že tretia strana môže čítať a písať obsah na obrazovke.

Malvér zobrazuje na zamknutej obrazovke upozornenie „Vyhľadávam aktualizácie…“. Avšak, týmto hlásením len maskuje svoju činnosť a kradne údaje. Zameriava sa na správy z četových aplikácií ako je WhatsApp, Messenger a získava aj ich databázové súbory. Okrem tohto má prístup aj k histórii a záložkám v prehliadači a k obsahu upozornení. Škodlivý software vie pravidelne nahrávať okolité zvuky, snímať fotografie a nahrávať  hlasové hovory. Kopíruje fotografie a videa, SMS, kontakty a vie sledovať zariadenie cez GPS.

zdroj obrázku: Zimperium

Hlavným znakom, že váš smartphone má nainštalovaný škodlivý malvér, môže byť výrazne znížená výdrž batérie.

Google potvrdil, že táto aplikácia sa v obchode Play nedá stiahnuť. Ohrození sú len tí používatelia, ktorí si inštalujú aplikácie z internetu alebo z neznámych zdrojov.

Zdroj: zive.sk
Text: Katarína Šušmáková, SEO media

, , , ,