13. novembra 2023 Solution

Prečo stojí web 3333 Eur?

Skúsenosti hovoria, že seriózna, responzívna, funkčná, užitočná a rentabilná (z pohľadu investície) stránka musí spĺňať veľa pravidiel.

Ak čítate tento článok robíte prvú správnu vec pre svoj web. Tou je získavanie informácií. A to robíme aj my. Neustále sa vzdelávame a to denne. Napr. tento článok
Neaktualizované WordPress weby čelia útokom, pre zraniteľnosť v doplnku (zdroj: zive.sk z 5/2023)
poukazuje na nebezpečenstvo o ktorom vie len málokto, no my ho zažívame s našimi zákazníkmi neustále a máme riešenia.


Asi všetci vieme načo slúžia webové stránky, tak len zhrnieme ich základné úlohy:

 • prezentačná,
 • obchodná,
 • informačná,
 • predajná,
 • kontaktná
 • a v neposlednom rade tu zverejňujeme referencie.

Ak by ste mali otázky,  neváhajte nás kontaktovať (formulár na konci tohto článku – je to zdarma).

Otázka: „Prečo web stojí 3333 Eur?“ je názov tohto článku, ale zároveň aj odpoveďou na nasledujúce otázky:

 • chceme, aby web fungoval rýchlo a efektívne a aby bol v ideálnom prípade 100% dostupný  → teda musí byť kvalitne naprogramovaný a mať kvalitný hosting,
 • rovnako chceme, aby bol pekný, pútavý, ihneď zaujal a aby sme sa niečo dozvedeli (z pohľadu zákazníka)  → jednoducho, aby nám ponúkol riešenie,
 • musí sa zobrazovať správne v tom našom prehliadači, lebo zákazníci používajú Chrome, Firefox, Edge, Operu, Safari a iné prehliadače → takže má byť optimalizovaný,
 • asi nikto nechce na mobile mať neprimerane malé alebo prekrývajúce sa objekty, prípadne si neustále zväčšovať obsah pri prehliadaní → preto musí byť responzívny,
 • chceme si ho prečítať na zariadeniach Apple, Samsung, na operačných systémoch iOS aj Android na mobiloch ale aj na tabletoch,
 • webová stránka musí byť príjemná na prehliadanie, musí obsahovať všetky potrebné informácie, musí byť aj prehľadná a nesmie byť veľká → aj keď sa to zdanlivo vylučuje, vždy vieme nájsť optimálny kompromis

a preto cena webovej stránky začína a končí na sume 3333 Eur. Začína znamená, že vždy je možné stránku rozšíriť až do veľkosti portálu, preto je táto cena na začiatku 3333 Eur. A pravdou je, že niektoré veci sa dajú zjednodušiť, spojiť, vynechať a napriek tomu dostaneme „akceptovateľný“ výsledok, preto končíme na cena 3333 Eur.

Ak spojíme naše skúsenosti, požiadavky návštevníkov, požiadavky zadávateľa a všetok obsah na zverejnenie spracujeme, keď chýbajúce časti dodá umelá inteligencia a všetky texty prejdú rukami copywritera, potom grafik upraví, umiestni, optimalizuje a rozloží obrázky a bloky do jednotlivých stránok, pričom posledné slovo má programátor dohliadajúci na správne a rýchle zobrazenie, dostaneme požadovaný výsledok. Pripočítajme komunikáciu so zákazníkom, konzultácie výsledného riešenia a máme výslednú cenu.

Preto web nemôže byť „lacný“, lebo musí byť „funkčný“!

Následne začína starostlivosť o web. Hneď v úvode je pridaný odkaz na bezpečnosť, ktorej sme sa doteraz nevenovali, ale je dôležitá. Predstavte si, že Vám web odovzdáme presne podľa požiadaviek a vy nám uhradíte jeho cenu. Týmto by spolupráca mohla skončiť, prípadne pokračovať neskôr vo forme novej objednávky.

Čo ak sa ja Vám stane to, čím sa nechce nikto chváliť – nieto vám web napadne a zmaže. Nie je otázka „či sa Vám to stane“ ale „kedy sa Vám to stane“. Už veľakrát sme obnovovali web. Je to až radosť, keď máte k dispozícii plnú, funkčnú zálohu a keď sa to podarí na 100%. Opakom je zúfalosť zákazníka a naša bezmocnosť.

Načo je vlastne potrebné zabezpečenie webu a čo je to maintenance?

Maintenance je všeobecne zaužívaný pojem, ktorý predstavuje v online priestore web práce, konkrétne a detailne ju nájdete popísanú tu (túto zvýraznenú vetu by som zmazala a pokračovala by som Ďalšou vetou) : je to vlastne rozvoj a správa webu.

Pod rozvojom hľadajte skôr obchodne dôležitú stratégiu ako nové informácie, modernizácia, úprava podľa požiadaviek. Správa je naopak o bezpečnosti a zahŕňa najmä pravidelnú, komplexnú decentralizovanú zálohu (ide o firemný server). Nasleduje aktualizácia komponentov, ktorú nie je možné realizovať bez prehodnotenia aktualizácie jednotlivých modulov, ako aj samotného jadra systému ak ide o CMS.

Pridáme aj pár odpovedí na najčastejšie otázky:

 • Musím platiť maintenance?  – samozrejme že nie, je to jednoduché, viete sa to naučiť a stránku si môžete spravovať sám. Bohužiaľ len 1% zákazníkov má osobu, ktorá si nie len myslí, ale aj reálne vie čo robí. A Verte mi, zisťujeme to denne a následne môže byť oprava webu aj v cene nového. V každom prípade si zabezpečte, a to môžete aj u nás, aspoň pravidelné zálohovanie webu. Nemať aktuálnu zálohu je dnes čistý hazard.
 • Cena maintenance je 4% z ceny webu mesačne. Prečo? – je to orientačná suma a zahŕňa nie len prácu, ale aj skúsenosti, vedomosti a zodpovednosť. Zodpovednosť môžete chápať aj ako poistenie. Ide o to, že ak nastane kritický problém, robíme všetko pre to, aby sme ho vyriešili a web opravili. V poslednom kroku, ak oprava nie je možná pristúpime k bodu obnovy, kedy použijeme vlastnú komplexnú zálohu a dostanem web do stavu pred poškodením. Túto prácu neplatíte nič naviac, lebo máte od nás službu maintenance.
 • Nedá sa to lacnejšie? – samozrejme. Zadajte tento text na www.google.sk a v kategórii obrázky získate veľavravné riešenie. Vždy je možne niečo realizovať za nižší rozpočet, inak by študenti, samoukovia, a ľudia, ktorí sa podobným činnostiam venujú vo voľnom čase nemohli zarábať. Naše referencie však hovoria, že naši zákazníci sa k nám nie len vracajú, ale ani neodchádzajú, nakoľko im poskytujeme kvalitné služby podľa ich predstáv na dlhé roky. Pozrite si naše referencie.
 • Nemám taký rozpočet. Môžem dostať kvalitu? – robiť veci správne, neznamená ich robiť draho. Ak Vám má web prinášať nové kontakty a nových zákazníkov, vyjdeme Vám v ústrety a rozdelíme výrobné náklady na 2 časti. Prípadne vieme 2. polovicu nákladov rozpočítať bez navýšenia do mesačných splátok. Všetko je o vzájomnej dohode.

Nechajte nám na Vás kontakt a dozviete sa oveľa viac.

  Telefónne číslo: *

  Mail: *