22. mája 2019 Solution

Situácia č. 3: Nežiaduce panely nástrojov prehliadača

Ide o veľmi častý znak zneužitia. Vo vašom prehliadači sa objaví niekoľko nových panelov nástrojov s názvami, ktoré naznačujú, že vám má panel pomôcť. Ak panel nástrojov preukázateľne nepochádza od veľmi známeho dodávateľa, je nutné sa ho čím skôr zbaviť.

Čo robiť? Väčšina prehliadačov vám umožňuje skontrolovať nainštalované a aktívne panely nástrojov. Odstráňte všetky, ktoré ste nemali v úmysle nainštalovať a aj také, o ktorých máte akékoľvek pochybnosti. Ak sa tam falošný panel neobjaví alebo ho nie je možné jednoducho odstrániť, zistite, či má váš prehliadač možnosť obnoviť jeho pôvodné nastavenia. Ak to nie je možné, postupujte podľa pokynov v prípade falošnej antivírusovej správy, ktoré sú uvedené vyššie.

Obvykle je možné sa vyhnúť nebezpečným panelom nástrojov tým, že udržujete svoj softvér aktualizovaný, s nainštalovanými opravami a zbystríte pozornosť, keď sa vám nejaký bezplatný softvér pokúša vnútiť panely nástrojov. Naša rada: Čítajte licenčné zmluvy. Inštalácie panelov nástrojov sú často zmienené práve v nich.

Už čoskoro: Situácia č. 4: Presmerované vyhľadávanie na internete