Presmerované vyhľadávanie na internete, nečakané inštalácie či čudné správanie kurzoru myši? Ak sa chcete ubrániť online zotročeniu, čítajte ďalej.
V súčasnej dobe plnej hrozieb poskytuje antimalwarový software iba čiastočnú ochranu. Pravda je taká, že antimalwarové skenery sú ako celok pomerne nepresné, najmä čo sa týka exploitov mladších ako 24 hodín. Ba čo viac, zlomyseľní hackeri a malware môžu svoju taktiku útoku kedykoľvek upraviť. Stačí im zmeniť niekoľko bajtov a pôvodne identifikovaný malwarový program sa tak stane nerozpoznateľným.
Antimalwarový program sa v snahe bojovať s problémom pokúša zachytiť pôvodne nerozpoznaný malware prostredníctvom monitorovania správania programov, čo je postup nazývajúci sa heuristika. Iné programy využívajú virtualizované prostredie, monitorovanie systému, detekciu sieťových prenosov a všetko vyššie uvedené, aby zvýšili svoju presnosť. Napriek tomu sa však bežne stáva, že zlyhajú.
Pripravili sme pre vás sériu článkov, v ktorých vám pomôžeme spoľahlivo rozpoznať, že ste sa stali obeťou hackera, spolu s návodom na obranu v prípade kompromitácie. Všimnite si, že vo všetkých prípadoch je najdôležitejším odporúčaním obnova systému do pôvodného dobrého stavu, a to ešte skôr, než pristúpite k ďalším krokom. V minulosti to znamenalo formátovanie disku počítača a následné obnovenie všetkých programov a dát. Dnes to v závislosti na používanom operačnom systéme ale môže znamenať len jednoduché kliknutie na tlačidlo „Obnoviť“. Tak či onak, už raz napadnutému počítaču viac nie je možné plne dôverovať. Postupy opísané v nasledujúcom seriáli sú odporúčania, ktoré je potrebné dodržať, ak nechcete pristúpiť ku kompletnej obnove. Samozrejme, tá je však s ohľadom na riziká vždy najlepšou voľbou.
Už čoskoro: Situácia č. 1 – Správa o výkupnom