14. decembra 2020 Solution

ESET antivírus pre základné školy zdarma? Áno!

Ak hľadáte spôsob ako zabezpečiť školské počítače, ESET je ideálnym riešením.

Spoločnosť ESET poskytuje svoje produkty pre školstvo už dlhodobo, pričom nákup zastrešuje Ministerstvo školstva a licencie sú tak pre samotný subjekt – školu úplne zdarma.

Je potrebné mať vyškolenú a technicky zdatnú osobu, ktorá Vám licencie aktivuje na jednotlivých počítačoch. Všetky informácie nájdete na portáli ministerstva školstva. Ak by ste mali akékoľvek otázky, môžete sa na nás bezplatne obrátiť na: skola@s4y.sk alebo kliknúť na kontakt na tejto stránke. Ak ste náš partner, volajte nonstop hotline linku, ktorú máte uvedenú v zmluve.

V prípade, že nie ste partnerom našej spoločnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, neváhajte nás kontaktovať a vyberte si balíček za 0 € mesačne – pozrite si naše služby kybernetickej bezpečnosti

Je ochrana pre PC v škole dôležitá?

Jednoznačne ÁNO. Ak nechcete denno-denne riešiť funkčnosť zariadenia alebo stratu a zneužitie údajov, ktoré obsahuje.  

Pozrite si medziročný nárast globálnych škôd spôsobených len ransomware. Je to nekalý program, ktorý zašifruje dáta na počítači a následne je požadované výkupné. Bez zaplatenia sú obvykle dáta na počítači nenávratne stratené. Výkupné sa pohybuje rádovo v tisíckach eur a ani jeho uhradenie nie je zárukou odšifrovania disku.

Dôležité upozornenie. Ak si štandardne vyhotovujete zálohu dát na USB kľúč, tak momentom uloženia škodlivého programu na USB, je aj on rovnako ohrozený a dáta na ňom znehodnotené ako hlavný počítač.

[spýtajte sa nás – ako toto vyriešiť a mať 100% spoľahlivú zálohu]

Aby ste mohli využívať licencie na všetky školské počítače bezplatne, potrebujete Bezpečnostného Admina (BA)

 • Kto je BA? Je to vami určená osoba, ktorá implementuje licenčné kľúče pridelené spoločnosťou ESET v spolupráci s ministerstvom školstva do školských počítačov.
 • Ako sa môžete stať BAStačí požiadať na tejto mailovej adrese helpdesk @ iedu.sk o pridelenie štatútu BA a vytvoriť tzv., Biznis Account. Údaje je potrebné odoslať do 31.12.2020 v tomto rozsahu:
  • Meno a Priezvisko bezpečnostného admina povereného riaditeľom školy,
  • E-mailová adresa na bezpečnostného admina,
  • Mobil bezpečnostného admina (portál ESET-u podporuje 2 fázové overenie),
  • Počet PC na škole (=počet licencií), vrátane súkromných PC učiteľov, ktoré využívajú vo vyučovacom procese.
 • Čo robiť, keď prídu prihlasovacie údaje? Prihláste sa na https:// msp.eset.com/ svojim emailom a heslom, ktoré vám bolo pridelené. Na tomto mieste môžete sledovať stav a pridelenie licencií pre jednotlivé školské počítače. Následne je potrebné všetky PC preinštalovať, tzn.,  staré ESET antivírové produkty nahradiť novou verziu zo stránky ESET: https:// www.eset.com/sk/download-firmy/. Po inštalácii sa v programe prihlásite do ESET Business Account vašim emailom a heslom. Ak ste urobili všetko správne, máte jeden počítač hotový. Následne je nutné aspoň 1x mesačne skontrolovať stav licencií, resp., aktualizácií jednotlivých PC, aby samotné zabezpečenie malo význam.

[NEVIETE SI RADY alebo SA CHCETE NA NIEKOHO SPOĽAHNÚŤ?]

Kliknite na vyššie uvedený link a odošlite nám vašu žiadosť. Ostatné nechajte na nás. Vyriešte zabezpečenie počítačov HNEĎ teraz!

Stačí zabezpečiť len „hlavné“ počítače v sieti?

Toto je najväčší mýtus počítačovej bezpečnosti. Komu sa nechce čítať, skrátim to: jednoznačne nie!

Dôvod. Počítače sú v každej škole alebo firme v rámci jednej siete pripojené do internetu. Obyčajne je sieť daná routerom (hlavným) a v nej má každý počítač svoju IP adresu. Každý počítač je zabezpečený originálnym operačným systémom Windows, v lepšom prípade Windows 10. Ten obsahuje, ak nedošlo k jeho vypnutiu, základnú ochranu a to firewall a antivírus Windows Defennder. Uvedená kombinácia chráni PC pred napadnutím, ale je to len čiastočné riešenie. Prečo je tomu tak, vysvetľuje článok zo safetydetectives.com – viac info.

Výsledok: Nepoužívajte nedokonalé antivírusové programy zadarmo. Majte to najlepšie a bezplatne.

[Jediné čo potrebujete, je zodpovedná osoba, ktorá má 1-2 hodiny mesačne času naviac. Chcete? My takú máme.]

Profesionálna firma má profesionálne skúsenosti a vie vám poradiť. Rezervujte si nášho Bezpečnostného Admina za 1 € mesačne pre jedno PC.

Prečo je potrebné rovnako zabezpečiť úplne všetky počítače?

Počítače v rámci jednej lokálnej siete s operačným systémom Windows 10 majú pokročilé zabezpečenie, len ak sú aktualizované. Z tohto dôvodu nezabúdajte pracovné stanice pravidelne aktualizovať.  Je to jednoduché a je to možné nastaviť automaticky. Ak by ste nevedeli ako, neváhajte sa spýtať, radi vám s tým poradíme. A zadarmo.

Windows bezpečne filtruje komunikáciu do internetu a z internetu, ale už menej dôsledne v rámci samotnej siete. To znamená, že aj vírus sa infiltruje do najmenej zabezpečeného počítača vo vašej sieti. Následne sa už vie šíriť na ostatné, aj keď viac zabezpečené počítače. A problém je na svete.

Ak nemáte počítače zabezpečené na vysokej úrovni, platí nasledovný postup, aby ste sa vyhli alebo minimalizovali riziko infiltrácie:

 1. Tento počítač nepripájajte do siete.
 2. Ak ho už pripojíte, tak ho nezapínajte.
 3. Ak ho už zapnete, nevkladajte doň žiadne USB kľúče.
 4. Ak ste už vložili USB kľúče, tak tie kľúče neotvárajte.
 5. Ak ste USB kľúče otvorili, tak nič z nich nespúšťajte.

Chcete mať informácie medzi prvými? Ak áno, kliknite na náš FACEBOOK a dajte našu FB stránku SLEDOVAŤ.

Zdroj: ESET
Text: Radoslav Lisý, SEO media

, ,